-
1 When two numbers are divided, the quotient is three, the remainder is 10, the divisor of the no, the divisor, the dividend, and the sum of the quotient is 143, what is the dividend?
Dividend = Quotient * Divisor + Remainder.
So divisor = (143-3-10-10) 4 = 30
i.e. 100 30 = 3 ......10
2 A wire, cut 15 percent and then connect 45 decimeters, the result is one-fifth longer than the original, ask: How many meters is this wire originally long?
If the original length is x, then (1+15%)x+45=x+(1 5)x
x = 900 meters.
3 A batch of goods, transported with 5 horses, can be transported in 6 days, transported with 6 cows, can be transported in 4 days, if 4 horses, 4 cattle at the same time, how many days to transport?
1 5 6 = 1 30 of the total amount of goods transported per horse per day
1 4 6 = 1 24 of the total amount of goods transported per cow per day
So 4 horses, 4 cows at the same time 1 (1 30 * 4 + 1 24 * 4) = days = 4 days (further one).
4 If a bamboo pole is less than four meters long, measure it from the other end to 2 meters and make a mark A, and then make a mark B from the other end to two meters, so that the distance between A and B is 20 percent of the total length, and find the length of the bamboo pole.
When the bamboo pole is less than two meters, it is 10 to 3 meters long.
When the bamboo pole is less than 2 meters, it is 4 meters long.
5 The ratio of the number of people in the first group to the second group is 5:3, and 14 people are transferred from the first group to the second group, and the ratio of the number of people in the first group to the second group is 1:2, how many people were in the two groups?
The number of people in groups 1 and 2 is 5x and 3x
5x-14=(3x+14)*2
5x=210
3x=126
6 The common cause of the two numbers A and B is divided by their greatest common divisor, the quotient is 12, if the difference between A and B is 5, find these two numbers?
I can't read the ...... questions
-
It's all a normal elementary school question.。。。 It's not hard to think about it... Figure it out for yourself...
-
Mathematics + English Average Score = 98, set to A, then a = 98 * 2 = 196 Mathematics + Chinese Average Score = 93, set to B, then B = 93 * 2 = 186 Chinese + English Average Score = 91, set to C, then C = 91 * 2 = 182a + B + C = Mathematics + English + Mathematics + Chinese + Chinese + English = 2 * (Mathematics + English + Chinese) = 564
Then (Mathematics + English + Chinese) = 282
Then the average score of the three subjects is =282 3=94
-
Mathematics + English Grade point average = 98
Mathematics + Language Average grade = 93
Chinese + English Average grade = 91
Therefore, 2 (Mathematics + English + Chinese) = 98 + 93 + 91 = 282 The average score of the three subjects is 141
-
This is a primary school question, so it will be calculated according to the requirements of primary school.
98 2=196 This is the sum of the grades in Maths and English, and so on 93 2=186 91 2=182 I omitted 196+186+182=564 This is twice the sum of the results of the three subjects.564 2=282 This is the sum of the results of the three subjects.
282 3=94 That's the average of the three subjects.
-
Solution: Let the math be x.
In English: 98 times 2-x
The language is: 93 times 2-x
The equation is obtained: (93 times 2-x) + (98 times 2 -x) divided by 2 = 91x = 94
Okay, so that's the grade average.
-
Take one first, now 18.
18 in half, one-third, and one-ninth respectively 9, 6, and 2 have one left.
That is, 9, 6, and 2 respectively.
-
Borrow a fish first.
Return the borrowed fish.
-
Drink a lot of milk. Milk is a whole cup, and the total amount of water added is one-sixth of a cup plus two-thirds of a cup is equal to five-sixths of a cup, so it is more milk.
-
Water 1 6 + 2 3 = 5 6 (cup).
Milk (later no round repentance added) 1 cup type song.
There is a lot of milk in the cavity of the house.
-
If you divide this cup of suffoces into six parts.
That's just 6 servings of milk.
1st addition of water = 1 serving.
2nd addition of water = 4 servings.
That is to say, Xiao Ming drank 6 points of milk and 5 parts of water in his pants, so he drank more milk and less water.
-
Milk 1 6 + 5 Rolling Sullen Bend 6*2 3 + (1-1 3-5 6*2 Closed 3) I'm so tired Ah I solved it myself Why don't you ask the boss to stuff me.
-
450*(1-36%)=288 -- male workers.
288 (1-40%) = 480 - Overall.
The key is the constant age of male workers.
-
The original female workers in the factory: 450*36%=162 people.
If there are new female workers x people, there are: (162+x) 450+x=40% solution x=30 people.
So now the factory has 450 + 30 = 480 employees.
-
The original factory has 450*36%=162 employees.
Set up the factory to increase the number of female workers x people, get.
162+x)/(450+x)=40%
Solution x=30
So the factory now has 450 + 30 = 480 workers.
-
Solution: Suppose the number of female workers increased to x.
The original number of female workers was 450 36 = 162 After increasing the number of female workers x, the number of female workers was 162+x, and the number of women in the factory was 450+x The number of female workers accounted for 40% of the total number of workers in the factory, so there were (160+x) (450+x)=40%.
The synthesis formula is: (450 36%+x) (450+x)=40%The solution is: x =30
So now the factory has 450 + 30 = 480 people.
A: The factory now has 480 workers.
-
1. Decimeters.
Specifically, it can be seen that there are two semicircles on both sides, two diameters of 2, one day and one night in the middle, and the hour hand has gone two times.
2* square centimeters.
The area covered by the hour hand is 5652 square centimeters.
3. Square paper with a circumference of 4 cm, side length = 4 4 = 1cm1 * square centimeter.
The area of the remaining part is a square centimeter.
-
Decimeter 2Walking twice in a day and night, area = 2 * pi * 30 2 = 5652
3。The circumference of 4 sides is 1, and the remaining area = 1-pi*
-
1.The length of the tape used is the perimeter of the bamboo cross-section l=dm2The hour hand turns two weeks in a day, which is the area of two circles. s = square centimeter 3The side length of the square is 1, the maximum radius of the circumscribed circle is centimeters, and the area is s = square centimeters, where is the pie.
-
The weight of Dongdong, Lili, and Mingming = (55 + 60 + 65) 2 = 90 Mingming's weight = 90-55 = 35 (kg).
Lili's weight = 90-60 = 30 (kg).
Dongdong's weight = 90-65 = 25 (kg).
-
Dongdong 25, Lili 30, Ming Ming 35
1 Dongdong + Lili = 55
2 Dongdong + Ming Ming = 60
3 Lili + Ming Ming = 65
4 Eq. 2-1: Mingming-Lili = 5
5 Equation 3+4: Mingming + Mingming = 70 So Mingming = 35 and then it's all good.
-
55 + 60 = 115 is the sum of the two Dongdong, Lili and Mingming. 115-65=50 is two winters, 50 divided by 2=25, that is, the weight of one winter...
I don't think so, because many fans will use it, it's about the screen name of idols, I think this is normal, there's nothing to rub off the heat, and it is generally said that you use his name to do something for your own benefit.
Yes. But you have to have proof, otherwise it won't do you any good. >>>More
At the top of each page, you can see the "I want to ask a question" question input box, and enter your question in the question input box. >>>More
Isn't that what you applied for? How much does a class cost, do you have to go to a cram school? That's probably a better teacher to be 70 or more, about 2 4 hours. There are also cheap or expensive ones, but I suggest that you don't learn the skills of others if you don't know them, you will only make money. >>>More
Liking small animals is actually a true reflection of human nature. There are several reasons why you usually like small animals: >>>More