-
1. Equivalence relationship: the speed of the vehicle is equal (the speed of the large car = the speed of the small car) and the speed of the two cars is equal after t hours, then it is obtained from the title:
30+ 20t = 90-10t
Solution t=2 (hour).
At this time, the speed of the vehicle is 30 + 20 * 2 = 70 (km h) or 90-10 * 2 = 70 (km h).
Second, the equivalent relationship: profit purchase price = profit margin. Set the price to be $ x, then it is derived from the title:
90%x-250)/250 =
The solution is x=320 (yuan).
-
1. If the speed of the two cars is equal after t hours, it is derived from the title:
30+20t=90-10t
Solution t=2 (hour).
At this time, the speed of the vehicle is 30 + 20 * 2 = 70 (km h) 2, and the price is set to be x yuan, then it is derived from the title:
90%x-250)/250=
The solution is x=320 (yuan).
-
Solution: (1) v=v (big car) + a (big car) * t = v (small car) - a (small car) * t (* represents the multiplication sign).
That is, v=30+20*t=90-10*t
Solve t=2 (hours).
So v=70 km.
2) Set the price of each piece to x
Yes (90%*x-250) 250=
The solution is x=320 (yuan).
Hope you are satisfied.
-
Equiquantitative relationship: speed * time = distance.
Solution: It takes x hours to travel 294 kilometers.
210/5)x=294
42x=294
42x/42=294/42
x=7A: It takes 7 hours to travel 294 km.
Work efficiency * working hours = total amount of work.
Solution: Let Chubby actually read it in x days.
12x=15*20
12x/12=300/12
x=25A: Chubby actually finished reading it in 25 days.
-
1. Equivalence relationship: the velocity is equal.
210/5=294/x x=7
2. Equivalence relationship: The total number of pages of the book remains unchanged.
15*20=12*x x=25
-
1 Time difference 5 hours does it take to travel 294 km?
The equation is (294-210) (210 5) 5 7
-
Set the unit price of soybeans to be x yuan kilograms, and the menu price of pineapple to be y yuan kilograms.
8x+9y=
9x+8y=
x=y=soybean unit price yuan kilogram, pineapple menu price yuan kilogram.
Or, with yuan, it is learned that a kilogram of soybeans is more than a kilogram of spinach, and the price of the pineapple menu is x, and the soybean is x+, 8 (x+
If the solution is x=, then the price of the pineapple menu is yuan, and the soybean yuan is yuan.
-
This question is about solving a binary equation.
Solution: According to the meaning of the question, let the unit price of soybean be X yuan per kilogram and the unit price of spinach be Y yuan per kilogram, and establish a system of equations.
8x+9y=
9x+8y=
Equations are solved using the elimination method.
Equation (1)*8=64x+72y=
Equation (2)*9=81x+72y=
Subtract the two formulas to get 17x=solution x=
Substituting x= into equation (1) or equation (2), we get y=A: The unit price of soybeans is yuan per kilogram, and the unit price of spinach is yuan per kilogram.
-
Set soybean x yuan kilogram and spinach y yuan kilogram.
8x+9y=
9x+8y=
The solution: x= y=
-
In fact, this question can be figured out without equations.
First of all, yuan, which is equivalent to 1 kilogram of soybeans minus 1 kilogram of spinach, and then use yuan, for 17 kilograms of soybeans and 17 kilograms of spinach, then 34 17 = 2 yuan, which is the money of 1 kilogram of soybeans and 1 kilogram of spinach.
Through the sum problem, the sum and difference of 1 kilogram of soybeans and spinach are now known, and it is natural to find out the money for each item.
Soybeans are (2+ yuan.
Spinach for the dollar.
-
1. Set up a score of X in the BAI English test.
Chinese score + mathematics DU score + English score) zhi 3 = 92 + 2 (92 2 + x) 3 = 94
184+x=282
x=982, set the width to x cm.
Length and width) dao2=86
23+x)×2=86
23+x=43
x = 20 area = 20 23 = 460 square centimeters.
3. Let this number be the answer x
4x—x=
-
1. Set him to score n points in the English test, and get the square according to the meaning of the question.
Du Cheng: (92 zhi2 n) 3=92+2 solution: n=98
2. Let the area of this DAO rectangle be n square centimeters, and return to the equation according to the meaning of the question: answer n 23 = 86 2 23 solution gets: 460
3. Let this number be n, and get the equation according to the meaning of the problem: solve:
-
1. Suppose he scored x points in the English test, 92 2 x) 3=92+2
x=982, let the area of this rectangle be x square centimeters.
x÷23=(86-2×23)÷2
x=4603, let this number be xx=
-
Divided into x classes 15x+10=18(x-1)+4 15x+10=18x-14 18x-15x=10+24 3x=24 x=8 Books have 15x8+10=130 Assuming x classes, you can list the equation: 15
-
The money of the sub racket - 34 = the money brought away.
Let the ** of each racket be $x.
3x-34=200
3x=234
x=78 yuan.
2. Money for notebook + money for ballpoint pen =
Set $x per notebook.
2x+2x=x=yuan.
-
Dear, ** didn't shoot well, the key numbers were covered.
2x+5y=89
x+y=34 >>>More
1.Solution: If there are x adults and children, then children will have (99-x) people. >>>More
1 If the height is xcm, the length is 3 4x, and the width is 1 3x the length and width is 5 12x 15 >>>More
1.The sum of speeds is 360 4 = 90
The speed ratio is 4:5 >>>More
1.If the first pile is doubled, the second pile is increased by one, the third pile is reduced by two, and the fourth pile is doubled to x, then there is x-1+x+2+2x+x 2=19 >>>More